Sakin Kent Göynük

Doğal güzelliklerin tarihi doku ve kendine özgü mimari ile buluştuğu muhtesem kent Göynük, nam-ı diğer Diyarı-Akşemseddin. Ziyaretçilerini geçmişten bugüne yolculuğa Çıkaran, tarihin derinliklerinde saklı kalan ruhun hissedilebileceği bir Osmanlı Kenti. 1292’de Osmanlı topraklarına katılan Göynük o tarihten bu yana ‘Bir Osmanlı Kenti’ olarak anılıyor.

Tarihi İpekyolu’nda bulunan ve 1987’de kentselsit alanı ilan edilen Göynük; tarih, kültür, doğa, inanç
ve termal turizmi ile tam bir marka şehir olarak dikkatcekiyor.

İstanbul’un Manevi Fatihi Akşemseddin Hazretleri’nin Türbesi, kentin bağrını actığı uhrevi değerlerin başında gelir.

Göynük’te; Sünnet ve Cubuk göllerinin doğal güzelliğini, Osmanlı’dan kalma konaklar, cumbalı
evler, türbeler ve camiler süslüyor. Doğayı ve tarihi birlikte yaşattığı için bugün dünyada
mutlaka görülmesi gereken bir ‘huzur sığınağı’ olarak isim yapan Göynük’te özgün mimarisi ile
dikkat çeken türbe ve camilerin yanısıra Sakarya Zaferi’nin müjdecisi kabul edilen Zafer Kulesi de
ziyaretcilerin ilgi odağı oluyor. Yöresel el sanatlarını ve geleneksel yemeklerini tarih içinde
kuşaktan kuşağa aktarmayı basarmıs Göynük’ün ‘yasamaya değer’ özelliği Cittaslow Birliği’ne
kabuledilmesiyle de tescillendi.

Tarihi dokunun bozulmaması için Göynük’te her saniye anlamlı bir sekilde değerlendiriliyor. Göynük’te, 700 yıllık konut, işyeriı hamam. türbe, tarihi çınar ağaçları gibi başlıca değerlerin korunması için tam anlamıyla büyük bir seferberlik yürütülüyor. Cok çalışmayı hedefleyen bu seferberlik sayesinde bütün tarihi eserler halen işlevlerini sürdürüyor.

‘Yaşayan tarih’ olarak da tanımlanabilecek Göynük’te 180 yıllık Gürcüler Konağı ‘yaşayan canlı müze’ özelliği ile Göynük’ün tarihini anlatıyor. Kent müzesi olarak düzenlenen konakta toplanan tarihi belgeler, eşyalar, koleksiyonlar Göynük’ün tanıtımında ve kültürel mirasın korunmasında özel bir yer tutuyor.

Göynük’ün unutulmaya yüz tutan el sanatları ‘Tokalı Örtme’, ‘Peşkir Saçaklı Örtme’. “Kabak Örtü’. ‘Karaboyalı Örtü’ ve ‘Göynük Bezi’ gibi el emeği göz nuru dokumalar, Belediye’nin El Sanatları Eğitim Merkezi aracılığıyla aslına uygun yaşatılıyor ve gelecek nesillere aktarılıyor.

Osmanlı mutfağının tüm mirasını taşıyan Göynük mutfağı. yüzyıllar boyu sarayın mutfak ihtiyacını karşıladığı için “Sarayın Arka Bahçesi” olarak anılmıştır. Keşli cevizli mantı ya da erişte. güveçte yaprak sarması, güveçte mantar, okla tatlısı. tahinli çörek, buğday çiminden yapılan uğut marmelatı gibi lezzetlerin tadı damağınızda kalacak.

Unutulmaz anlar yaşayabileceğiniz Ender bir Anadolu şehri olan Göynük kültürü tarihi tabiatı maneviyatı ve zenginlikleri ile tüm insanlığı beklemektedir

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir